Noorteteater Theatrum Hospitalis sai ideelise alguse 2004. aastal, kui Tallinna Ühisgümnaasiumi segakoor ja kammerkoor Harmoonia otsustasid kokku panna kontsertkava Richard Rodgersi ja Oscar Hammerstein II muusikali „Oklahoma“ lauludest. Väike idee kasvas aga tegijatele eneselegi ootamatult suureks ettevõtmiseks: mitme teatrimaailmas kogenud ja kanda kinnitanud sõbra abiga lavastati terve muusikal, mis 2005. aastal etendus Pärnu teatris Endla.

2006. aastal tekkis erinevate Tallinna gümnaasiumite noortest väike näitetrupp, mida hakkasid juhendama toonased muusikali osatäitjad ja lavaletoojad. Kandvaks mõtteks sai teha lavastusi noortelt noortele. Truppi hakati kutsuma „Theatrum Hospitalis“, mis tõlkes ei oma tegelikult mingit seost laatsaretiga, vaid tähendab hoopis külalisteatrit. Nimelt polnud noortel uljastel teatrisõpradel alul kusagil ennast välja elada ja proove teha: etendusi valmistati ette erinevates kohtades, sealhulgas isegi Audentese Spordikooli treeningruumis.

Tõeline hoog saadi sisse 2008. aasta sügisel, kui leiti lõpuks omale kodu Tallinna Toomklubi juures. Päris ametlikuks noorteteatriks kinnitati Theatrum Hospitalis 2010. aasta sügisel.

Teatri repertuaar koosneb eelkõige vähetuntud, hästiunustatud või täiesti tundmatutest uutest ja vanadest näitetükkidest, mida mängitakse peamiselt Toomklubi blackbox-tüüpi saalis, kuid ka teistes põnevates kohtades üle Eesti.